אדרכילות, בניה ומה שבניהם

לבנות בית, זו כנראה ההוצאה הגדולה ביותר בחיים שלנו, ואף החשובה.
אז איך עושים את זה נכון? איך ניתן לשמור על התקציב המקורי למנוע טעויות של זמן וכסף ולגור בסופו של דבר בבית חלומותינו?

תכנון אדריכלי, הנעשה על ידי אדריכל, הוא השלב הראשון בכל הליך בנייה. תכנון זה מסייע לקבל תמונת מצב מדויקת, המאפשרת הבנה של עלויות הבנייה הצפויות לכם, כדאיות הבנייה, כמה אחוזי בנייה ניתנים לניצול מכלל השטח העומד לרשותכם, כיצד לבנות את המבנה באופן היעיל והפונקציונאלי ביותר, בהתאם לצורך לשמו מוקם המבנה, ועוד. תכנון אדריכלי מקצועי ומקיף מספק תמונת מצב מדויקת ויעילה איך למקסם רווחים במקרה של השקעה ואיך לעמוד בתקציב ,לחסוך בעליות ולהגשים חלומות  .

תכנון אדריכלי נעשה בכמה שלבים כאשר הראשון שבהם הוא מפגש של האדריכל עם הלקוחות, כדי להבין את הצרכים והציפיות מהמבנה, את הקונספט והחזון. הלקוח מציג גם את התקציב העומד לרשותו לצורך הבנייה. בשלב זה מתחיל האדריכל בהעלאת התוכניות על הנייר, או נכון יותר על המחשב.

  1. חשוב שלמתכנן שלכם, יהיה ניסיון ביצועי בבניה בשטח- שמכיר ויודע איך העניינים מתנהלים בשטח, ויודע לתכנן בהתאם לתקציב “אמיתי “.
  2. “זמן שווה כסף” ו”הניסיון עושה את ההבדל” –מתכנון מיומן שמבין אתכם מיד מהתחלה ויודע לעזור לכם לקחת החלטות, וגם מטפל ביעילות בהיתר הבניה ודואג לאינטרסים שלכם גם במהלך הבניה יוכל לחסוך לכם זמן יקר. לכן אל תתפשרו על מתכנן לא מנוסה.
  3. דאגו שיהיו לכם מפרטים שמחוברים לשטח -כאשר התכנון לא מחובר לשטח ולא מתייחס לפרטים, ברגע שהקבלן יתחיל לעבוד עלולה להיווצר בעיה של תמחור נמוך מידי מבחינת הקבלן (והוא כבר התחיל לעבוד…) הדבר יגרור תוספות למחיר לא צפויות, או לחלופין הקבלן יפסיק את עבודותיו. מפרטים ימנעו עוגמת נפש משני הצדדים- וימנעו מכם להוציא כסף נוסף לא מתוכנן.

תכנון זה כולל תוכניות עבודה  ומפרטים המחולקות לקטגוריות בנייה, חשמל, אינסטלציה וגורמים מקצועיים נוספים. כל התוכניות האדריכליות יכללו את המידות המדויקות של כל חלק במבנה, את חומרי הגלם הנדרשים, את כגודל הפתחים למיניהם, המשקופים, הגגות, המדרגות ועוד.

  1. בחרו אדריכל שיוכל בהמשך, גם ללוות אתכם בבניה , האדריכל שמתכנן את הבנייה מכיר את השיקולים, האופי “והרגישויות” של המשפחה הבונה. כך כשהאדריכל בשטח הוא יכול לדאוג , הוא יהיה מעבר למפקח שבודק שהבנייה מותאמות לתכניות, אלא יפקח גם על עמידה בתקנים (שעלולה לגרור עלויות ועיכובים בבנייה) וידע לתת פתרונות יצירתיים בשטח לכל בעיה שעלולה להגיע.
  2. שיטות בנייה מתקדמות – וודאו שהאדריכל שלכם בקיא בשילוב של שיטות בנייה, בחירת שיטת הבנייה הנכונה יכולה לקצר בכ- 50% את זמן הבנייה, ויכולה להוזיל בין 10%-20% מעלויות הבנייה, לדוג’ בתוספות בנייה, שילוב של בניה קלה יכול לחסוך חיזוקים של קומת הקרקע. וודאו שהאדריכל שלכם לומד ומתעדכן בשיטות בנייה חדשות, חומרים ותקנים ע”י קורסים ולימודים מתאימים
  3. שימו לב להבדל בין מ”ר אדריכלי לקבלני- כשרוצים לגבש תקציב בנייה, רבים מתחילים בשאלה כמה מ”ר רוצים לבנות? ואז עושים מכפלה של עלות בניה למ”ר.
    לרוב כשאנו עושים את “החישוב” הזה- אנחנו עושים אותו לפי מ”ר אדריכלי- כלומר לפי גודל הבית. ולא לוקחים בחשבון עלויות של מרפסות, שבילים, פרגולות, פיתוח שטח, גדרות, ביוב, חשמל, הריסות, חפירות/מילוי, מדרגות ועוד. זה ההבדל בין מ”ר אדריכלי לקבלני,
  4. בעת החתימה על ההסכם עם אדריכל, זכרו לבדוק כמה סקיצות האדריכל נותן לכם?

לפי תפיסתי האדריכל הוא הגורם הראשון והמכריע בפרויקט שמתרגם ראשית  את הרצונות והחלומות  שלכם למציאות שכיף לחיות בה .יחד עם זאת תפקיד המתכנן הוא גם לייצג אתכם ולגרום לתוכנית לצאת לפועל ברמה הגבוההביותר ,במינימום זמן ובתקציב היעיל ביותר תוך שמירה על האינטרס שלכם לכל אורך הדרך  ! כדי שתוכלו לעבור לביתכם החדש בזמן הקצר ביותר , וליהנות ממנו לאורך שנים ארוכות.